Háttér kör Háttér kör

Dlhé dni na hranici: Blokáda kamiónov v Poľsku spôsobuje dopravné zápchy až na štyri dni

Dlhé dni na hranici: Blokáda kamiónov v Poľsku spôsobuje dopravné zápchy až na štyri dni

S dlhým čakaním, ktoré sa môže natiahnuť na niekoľko dní, sa kamionisti snažia preklenúť rozruch na poľsko-ukrajinskom pohraničí. Podľa posledných správ, ktoré poskytli miestni policajní hovorcovia, sa čakacia doba na prechod hranice pohybuje od dvoch do štyroch dní, čo je situácia, ktorá skúša trpezlivosť a vytrvalosť vodičov aj dopravných spoločností.

V Chełme, kde sa cesta k hraničnému priechodu Dorohusk-Yahodyn tiahne až do dediny Ludwinów na dlžku 4 kilometrov, čaká na povolenie prejsť hranicu približne 60 kamiónov. Policajná hovorkyňa Ewa Czyż uviedla, že čakacia doba sa môže vyšplhať až na 40 hodín, hoci v ranných hodinách sa situácia mierne zlepšuje, keď protestujúci umožňujú prechod troch kamiónov za hodinu. Zdá sa, že niektorí vodiči sa v snahe o skrátenie čakania vydávajú na iné hraničné priechody, ktoré nie sú tak preťažené.

V Tomaszówe Lubelskom situácia vyzerá ešte zložitejšie.

Hovorkyňa Małgorzata Pawłowska informovala o fronte siahajúcej až 12 kilometrov k priechodu Hrebenne-Rava Ruska, s nákladnými vozidlami čakajúcimi až 90 hodín na povolenie prejsť hranicu. Podobný obraz panoval aj v Jarosławi a Przemyśli, kde sa dĺžka čakacej fronty pohybovala od 300 do 1,000 kamiónov.

Zlom prišiel 6. novembra 2023, keď poľskí dopravcovia začali blokovať nákladnú dopravu na hraniciach s Ukrajinou. Ku kamionistom sa neskôr pridali poľskí farmári, ktorí počas vianočných sviatkov pozastavili blokádu a na Nový rok obnovili prevádzku, hoci s nedefinovanou perspektívou.

 

Tieto udalosti nie len že značne ovplyvňujú každodenný život kamionistov, ale majú širší dosah na celý logistický reťazec, ekonomiku a načasovanie dodávok dôležitých tovarov v regióne. Situácia poukazuje na krehkú rovnováhu medzi právami a požiadavkami pracujúcich a nevyhnutnosťou udržiavania hladkého pohybu tovaru cez hranice, ktorý je životne dôležitý pre prosperitu a stabilitu oboch krajín.

Teraz, keď sa pozornosť obracia na vlády a zainteresované strany, existuje naliehavá potreba dialógu a kompromisu. S kamiónmi, ktoré sú uviaznuté v čakacej hre a ekonomikou, ktorá cíti tlak, je riešenie viac než potrebné. Kamionisti, farmári, a zástupcovia priemyslu očakávajú kroky, ktoré povedú k odstráneniu prekážok a obnoveniu plynulého pohybu cez hranice. Pre Poľsko a Ukrajinu, ktoré stoja na prahu nových ekonomických výziev, je to test odolnosti a schopnosti adaptácie, ktorý bude mať významné dôsledky pre budúcnosť obchodu a prepravy v Európe.

hu_HUHungarian